17 July 2018

Pojedynek na Durdle Door

Anglia, Durdle Door
Lipiec A.D. 1348

 

Herb Edwarda III

Herb Edwarda III

Jean du Fosseux był bardzo doświadczonym szermierzem. Dawno temu, mistrz fechtunku z zakonu templariuszy pokazał mu dwa tajne ciosy, dzięki którym odniósł zwycięstwa w kilkudziesięciu pojedynkach. Przez czterdzieści lat tylko dwa razy trafił na przeciwnika, który nie dał się zaskoczyć owymi technikami i chorąży musiał toczyć „uczciwą walkę”… co zresztą też wystarczyło. Nie lubił jednak takich sytuacji, unikał zbędnego ryzyka, przedkładał taktykę nad furię i zawsze zaczynał bój od tajnych pchnięć.

Piłat skrócił dystans. Jego pierwsza metoda polegała na obróceniu przeciwko wrogowi jego własnej siły. Wystarczyło sprowokować adwersarza do zadania ciosu i skontrować w taki sposób, by agresor sam nadział się na ostrze. Aby skłonić rywala do ataku, za nisko opuścił tarczę. Ku jego rozczarowaniu, ojciec Lotarynki, zamiast wykorzystać „błąd”, zrobił dwa kroki w bok i uniknął wymiany ciosów. Powtórzyło się to kilka razy.

Widzowie, zamiast serii efektownych sztychów, parad, fint i ripost, obserwowali, jak rycerze – niczym dwa skorpiony – wzajemnie się okrążają, obserwują, i czasem tylko doskakują, by natychmiast odskoczyć, bez ścięcia się choćby końcówkami mieczy.

„Jeśli przetrwam pierwsze pacierze walki, du Fosseux zacznie tracić siłę, szybkość i precyzję” — kalkulował pan Baldwin. — „Od samego wdrapania się na Durdle Door zlał się potem, a teraz sapie spod wizury jak sparciały miech”.
Pan Baldwin zlustrował pancerz wroga. Chroniły go: napierśnik, naplecznik, naramienniki oraz płyty na udach. Pod spodem lśniła wspaniała kolczuga. W lewej ręce chorąży trzymał czerwoną tarczę z białymi poziomymi paskami. Na głowę włożył hełm ze spuszczaną przyłbicą i purpurową kitą.
„Ma mniej więcej to samo co ja” — skonstatował pan Baldwin, mając na myśli sprzęt, który zdobył na Czerwonym Płaszczu pod Windsorem. — „Ale w jego wieku to dwadzieścia kilo szybko zacznie mu ciążyć”.

Chcesz poczytać dalej (ale już tylko fragmenty), przejdź do zakładki: Poczytaj -> Czarna Śmierć

Chcesz pobrać za darmo PDF, ePUB i/lub MOBI z początkowymi 40 stronami, przejdź do zakładki: Pobierz za darmo -> Pobierz PDF, ePUB, MOBI

Chcesz kupić całość, naciśnij żółty przycisk poniżej:

Udostępnij tę podstronę na: