17 July 2018

Prolog

Francja. A.D. 1314

 

symbol templariuszy

symbol templariuszy

Wielotysięczny tłum kłębił się na obu brzegach Sekwany, gdy na śmierć wiedli Jacquesa de Molay i jego konfratra. Mistrz templariuszy po raz ostatni poprawił biały płaszcz i odgarnął z czoła włosy zmierzwione marcowym wiatrem. Spojrzał na Paryż. Nad błękitnymi wieżyczkami pałaców powiewały sztandary trzech lilii i świętego oficjum. Gdzieś w oddali, w oknie zamku stał jego sędzia, król i przyjaciel. Człowiek, dla którego Jacques poświęcił młodość. I oto doczekał się nagrody: otoczonego kordonem halabardników podwójnego stosu i najemnego motłochu, obrzucającego skazańców wyzwiskami.

Inkwizytorzy rozpoczęli rytualny zaśpiew. Nikt nie pytał, czy de Molay wyrzeka się diabła – po prostu kat poprawił mu więzy i przyłożył do płaszcza płonącą pochodnię. Wielki mistrz nie czuł bólu. Została w nim tylko gorycz i nienawiść. Myślą przeniósł się do wciąż nieodkrytych podziemi zakonnej twierdzy Temple, gdzie wśród czarnych świec pulsował pentagram. Gdy ogień ogarnął ciało Jacquesa de Molay, ostatni mistrz templariuszy strasznym głosem zakrzyknął:

— ​Ty, któregom na próżno przyzywał przez wszystkie lata! Ty, któryś pozostawał głuchy na me wołania! Przyjmij ofiarę z życia mego i z życia braci moich. Weź dusze nasze i porwij je do otchłani. Przeklinam cię Filipie zwany Pięknym! Przeklinam trzy lilie na trzy pokolenia! Hetmanie mroku, ześlij antymesjasza! Weź we władanie królestwo Francji! Niech go dosięgnie wojna i zaraza; niechaj wygaśnie nienawistny ród!

Świece wokół pentagramu w Temple zapłonęły. Tłum umilkł, wsłuchując się w słowa dobiegające z ognistej czeluści ust krzyżowca. Od Sekwany podpełzł podmuch zimnego wiatru. Porwał w swe niewidzialne szpony tysiące iskier ze stosu i rozsypał je nad głowami zgromadzonych. Inkantacje umilkły. Przesądni zaczęli szeptać o przekleństwie templariuszy.

Chcesz poczytać dalej, przejdź do zakładki: Poczytaj -> Lądowanie w Normandii

Chcesz pobrać za darmo PDF, ePUB i/lub MOBI z początkowymi 40 stronami, przejdź do zakładki: Pobierz za darmo -> Pobierz PDF, ePUB, MOBI

Chcesz kupić całość, naciśnij żółty przycisk poniżej:

Udostępnij tę podstronę na: